HAMSTRİNG KASI YARALANMALARI

Hamstring kası uyluğun arka kısmını oluşturan biceps femoris, semimembranosus ve semitendinosus isimli üç parçadan oluşan bir kas yapıdır. Hamstring kası fonksiyonları bakımından günlük yaşamda önemli rol oynamaktadır. Hamstring kasının hem kalça hem de diz eklemi üzerine etkisi vardır. Kalça eklemine etki ederek bacağın düz bir şekilde arkaya hareket etmesini, diz eklemi üzerine etki ederek de dizin bükülmesi gibi fonksiyonel hareketleri sağlar.

Hamstring kası bu fonksiyonlarını yürüme dâhil basketbol, futbol gibi birçok sporsal aktivitede etkin bir şekilde yerine getirdiği için sporcularda hamstring kas yaralanmaları sıkça görülür. Ayrıca oranı düşük olmakla beraber insanlarda genel olarak gözükebilecek bir sakatlık tipidir. Hamstring yaralanmaları kasta çekme olması ya da kasta çeşitli derecelerde yırtık oluşmasıyla kendini gösterir. Bu yırtıklar bazen sadece kasta bazen de kas tendon birleşim yerlerinde meydana gelebilmektedir. Ciddi hamstring yaralanmaları ve tam kat yırtıklar genelde kemikten uzak bir noktada oluşur. Yırtıkla beraber kemik dokudan da bir parça koptuğu zaman avülsyon yaralanmaları meydana gelmektedir. Bu yaralanmalar birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. En sık görülen nedenler arasında kasın aşırı kullanımı ve kas dengesizliği vardır. Kasın aşırı kullanımı kasta gerilme ve çekmeye neden olur. Kas dengesizliği de genel olarak quadriceps kasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Quadriceps kası hamstring kasına göre daha güçlü olduğu için arada bir dengesizliğin oluşmasına neden olur. Bu durumda hamstring kasında çekmelere neden olur. Bu nedenlere ek özel bir durum olarak ergenlik dönemindeki gençlerde de hamstring yaralanmaları sıkça gözükür. Bunun nedeni büyüme döneminden kaynaklı olarak kemikler kas gruplarından daha hızlı büyüdüğü için ekstra bir dış etkiye maruz kalmadan kasta gerginlik ve çekmeler oluşur.

Hamstring yaralanmaları kendini aniden başlayan ağrı ile gösterir. Ağrı özellikle bacağın arka kısmında ani ve keskin bir şekilde kendini gösterir. Ağrıya ek olarak şişlik ve kas zayıflığı görülebilir. Birkaç saat içinde ödem ve hassasiyet gelişir. Muayene sırasında hastadan alınan hikâyenin yönlendirmesi ile hamstring kası muayene edilir; kasta hassasiyet, gerginlik, şişlik, morarma ve güçsüzlük olup olmadığı değerlendirilir. Muayeneye ek olarak kırık olup olmadığını tespit etme adına röntgen, kastaki yaralanmanın derecesini daha iyi tespit etme adına da MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) çekilebilir.

Muayene sonucunda çıkan yaralanma çeşidine ve derecesine göre tedavi düzenlenir. Sonuç hamstring kasında gerilme ve çekme ise uygulanan tedavi yapılan ağır aktivitelerden uzaklaşma kararı ile başlar. Böylece gerilen kas bir süreliğine dinlendirilmeye alınmış olur. Kasa gün içinde buz uygulaması yapılır, bacak kalp seviyesinin üstünde pozisyonlanır bu şekilde oluşan şişliğin azalması ve kasın dolaşımının artırılması sağlanır. Yaralanmanın ilk zamanlarında diz bandajla sarılarak sabitlenir ve hareketsiz hale getirilir bu uygulamada iyileşmenin hızlanmasını sağlar. Ağrısı geçen, şişliği azalan hastada tedavinin ilerleyen günlerinde kademeli olarak arttırılma koşuluyla germe ve hamstring kasını güçlendirme egzersizlerine başlanır.

Muayene sonucu hamstring kasında yırtık ise de tedaviye başlamadan önce kastaki yırtığın derecesine bakılır. Kasta yırtık üç farklı derecede meydana gelebilir. Birinci derece yırtık hafiftir genel olarak cerrahi bir müdahale gerektirmez. Diz bandajla sarılır. Gün içinde buz uygulaması yapılır ve hasta bir süre dinlendirilmeye alınır. İkinci derece ve özellikle üçüncü derece yırtıklarda tedavi seçeneği cerrahidir. Cerrahide kastaki yırtıklar dikilir, kemik bağlantılı kopmalar meydana geldiyse özel implantlar yardımıyla yırtıklar onarılmaya çalışılır. Cerrahi sonrası bacağa bir süre yük verdirilmez, bacak istirahate alınır ve koltuk değnekleri ile yürüme sağlanır. Buz uygulaması cerrahi sonrasında da mutlaka uygulanmalıdır. Tedavinin ilerleyen günlerinde yavaş yavaş fizik tedavi uygulamalarına başlanır. Kademeli olarak bacağa yük verdirilerek kas güçlendirme programına alınır. Hastalar genel olarak hamstring yaralanmalarında sorun olmadan iyileşir ve günlük hayatlarına döner.

Hamstring yaralanmalarını en aza indirmek için güçlendirme egzersizlerine ve esneme egzersizlerine dikkat edilmeli mutlaka egzersiz programlarına uygun şekilde bu egzersizler yerleştirilmelidir.

Bu tür yaralanmalarda koruyucu sağlık çalışmaları oluşabilecek yaralanmaları önlemek amacıyla oldukça mühimdir.

Uzman ekibimiz sizlere yardımcı olabilmek için hazır bekliyor. Sağ alt köşedeki çevrim içi sohbet butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Sitemiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.