SKAPULAR DİSKİNEZİ

Skapular disknezi, bir hastalıktan ziyade skapulanın normal pozisyonunun ve kinematiğinin değişmesine bağlı bir durumdur.

Skapula göğüs kafesimizin arkasında yer alan, 2. ve 7. kaburgalar arasına yerleşmiş simetrik iki kemiğimizden her biridir. Halk arasında kürek kemiği olarak bilinen skapulamız geniş kas örüntüleriyle düşenmiş ve hareketliliğini bu kas grupları sayesinde sağlamaktadır. Omuza doğru genişleyerek glenoid fossayı ve akromionu oluşturur. Böylece omuz eklemine doğrudan katılır. Omuz hareketliliği bir ritme sahiptir ve bu ritme bağlı kalarak omuz hareketlerinin 1/3 ünü üstlenir.

Skapulayı çevreleyen kaslar omuz hareketleri sırasında skapulayı göğüs kafesine sabitleme görevine sahiptirler. Hareketliliği bozulmuş skapulalarda kaslar görevlerini tam olarak yerine getiremezler ve omuz hareketleri sırasında kanatlaşan, göğüs kafesine sabitlenemeyen bir kürek kemiğiyle karşı karşıya kalırız.

Genel olarak omuzda ortaya çıkabilecek rotatof cuff problemleri, impingement, instabilite, klavikula kırıkları gibi hastalıkların seyrine eşlik edebileceği gibi, bunların haricinde sinir paralizileri, doğuştan yüksek skapula gibi sendromlarda da görebilmekteyiz.

Skapular diskinezi mutlak patolojik bir terim değildir. Baş üstü aktiviteleri içeren beyzbol, rugby, su topu, tenis, voleybol, yüzme ve badminton gibi sporlarla ilgilenen atletlerde de görülebilmektedir.

Skapula alata dediğimiz kürek kemiğindeki kanatlaşmalar, omuz hareketlerinde kürek kemiğinin eşlik etmemesi, hareketlerin ağrılı olması, boyna omuza yayılan kronik ağrılar skapular disknezinin klinikte en çok karşılaşılan semptomlarındandır. Omuz rehabilitasyonunda her ne kadar omzu ve omuz hareketliliğini baz alıyorsak da skapular hareketlilik en az omuz kadar önemlidir ve tedavi programının içerisine dahil edilmelidir. Aksi taktirde skapula hareketliliği bozulmuş hiçbir omuz eklemi fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez ve ağrılı olur.

Başlangıçta etkilenen omzu içeren aktivitelerden kaçınmalı ve rehabilitasyona başlamalıdır. Rehabilitasyonun amacı, skapular kas kontrolünü ve dengeyi yeniden sağlamaktır. Tedavinin seyri için en önemli olan skapular disknezinin kaynağının ne olduğunu bulmak ve rehabilitasyon programını buna göre organize etmek olacaktır. Genel tedavi protokollerinde kürek kemiği stabilizatör kas gruplarının güçlendirilmesi, kinezyolojik bant destekleri, postüral çalışmalar yer almaktadır.

Semptomatik hale gelmeden önce risk altındaki sporcular ve kişiler değerlendirilmeli, tedavi edilmeli ve yaralanmalara karşı korunmalıdır.

Uzman ekibimiz sizlere yardımcı olabilmek için hazır bekliyor. Sağ alt köşedeki çevrim içi sohbet butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sitemiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.