Tortikollis

Tortikollis, eğik boyun anlamına gelen, çocukluk çağında sıklıkla karşılaşılan bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Boynun her iki yanında SKM (sternoklaidomastoid) adı verilen bir kas grubu bulunur ve bu kaslar başın öne ve yanlara olan hareketini sağlar. SKM kasının etkilenmesine bağlı olarak, başın etkilenen tarafın tersi yönünde dönmesi ve başın etkilenen tarafa doğru eğilmesiyle ortaya çıkan bir klinik tablodur. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte zor doğum, makat doğumlu bebekler, bebeğin anne rahminde uygun olmayan pozisyonu, doğum sırasında boyun damarlarının baskı altında kalması gibi birçok neden ortaya çıkan tablo için sorumlu tutulmuştur. Tortikollisin görülme sıklığı 259 doğumda birdir. Erkek bebeklerde kız bebeklere oranlara daha sık görülür. Erkek kız oranı 3:2şeklindedir.

Tortikollis, bebeklerde doğum sırasında fark edilebileceği gibi doğumdan yaklaşık olarak 2 ay sonra da fark edilebilir. Eğim fark edildikten sonra yapılan ölçümlerde eğimin derecesi 1°-15° ise hafif, 16°- 30° ise orta, 30°’den fazla ise ağır tortikollis olarak tanımlanır. Hastalığın 3 temel görülme formu vardır.

İlk formu, SKM kasının içinde pozisyonlanmış, iyi huylu, içi sıvı dolu, kasın hareketini engelleyecek bir kitlenin var olması sonucunda ortaya çıkan formudur. Bu kitle harekete engel olur ve bebeğin başı kitlenin bulunduğu tarafın tersine doğru dönmeye başlar ve eğilir bunun sonucunda baş boyna göre asimetrik bir görünüm kazanır. Tortikollisin en sık görülen formudur. Çoğu zaman cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın problem çözülür ancak inatçı vakalarda cerrahi uygun görülebilir. Cerrahi zamanı çocuğun durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte genelde 1-4 yaşları arasında tercih edilir.

Bir diğer formunda ise, SKM kasının içinde dokunmakla hissedilen bir kitle yoktur ancak kasın kendisi sert ve gergindir. Kasın bu durumu başın eğimine ve asimetrisine sebebiyet verir. Yine cerrahiye gerek kalmadan cerrahi dışı tedavilerle düzelme sağlanabilir.

Son formunda ise; çocuğun kasında hissedilen bir kitle veya sertlik yoktur bu yüzden bu gruba postüral (duruşa bağlı) tortikollis adı verilir. Tedavi yöntemi diğer formları ile aynı şekildedir.

TORTİKOLLİS REHABİLİTASYONU

Tortikollis yalnızca bir kas iskelet sistemi problemi gibi görünse de çocuğun bilişsel, motor ve duyusal gelişimini etkileyebilecek önemli bir problemdir. Tedavi edilmediği takdirde motor, bilişsel, duyusal problemlere yol açabileceği gibi başka kas iskelet sistemi hastalıklarına da sebebiyet verebilir. Bu dönemde çocuğun etkilenen tarafa dönememesi çocuğun o tarafını yok sayması sonucunu doğurur ki bu da büyümenin temel taşları olarak düşünülen ve çocuğun hareket becerisinin oluşmasını sağlayan dönme, elleri orta hatta birleştirme gibi temel mihenk taşlarının yapılamamasına neden olur. Ayrıca kısıtlılığa bağlı olarak çevreden yeterli bilgi sağlayamayan sinir sistemi yeteri kadar organize olamaz ve duyusal bilişsel gelişimde aksaklıklar ve/veya gerilikler görülür. Hastalığın tedavisinde aile ve fizyoterapistin ortak bir çalışma yürütmesi başarı sağlanması için kilit noktadır. Fizyoterapistin gösterdiği pozisyonlamalar ve evde uygulanabilecek; çocuğun etkilenmiş tarafından oyuncağın gösterilmesi, çocuğun etkilenmiş tarafa dönmesini aktive etmek için etkilenmişte tarafta durulması gibi küçük tavsiyelere uyulması başarı oranını artıracaktır. Tüm bunlarla birlikte çocuğun yaşının da tedavi başarısı noktasında önemli bir konu olduğu unutulmamalıdır. 1 yaşına kadar tedavi başarı oranı çok daha yüksekken, 1 yaşından sonra başarı oranı daha düşüktür.

“Uzman ekibimiz sizlere yardımcı olabilmek için hazır bekliyor. Sağ alt köşedeki çevrim içi sohbet butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.”

Sitemiz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.